التین وب
خانه / اجتماعی / توصیه‌های اورژانس آذربایجان شرقی برای جلوگیری از مسمومیت با قارچ

توصیه‌های اورژانس آذربایجان شرقی برای جلوگیری از مسمومیت با قارچ

با توجه به افزایش آمار مسمومیت با قارچ در برخی استان‌های کشور، مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی، طی اطلاعیه‌ای نسبت به خودداری از مصرف قارچ‌های سمی و مسمومیت با آن هشدار داد.

علایم مسمومیت با قارچ شامل تهوع، استفراغ، اسهال، شکم درد، تعریق و گرفتگی عضلانی می‌شود، این نوع از مسمومیت در برخی موارد ممکن است با علائم مغزی، مانند هذیان، توهم، خواب آلودگی، تشنج و بی قراری نیز همراه باشد، این علائم معمولاً چهار تا ۲۴ ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می‌شوند.

علائم دیررس مسمومیت با قارچ‌ها شامل نشانه‌های مسمومیت کبدی، کلیوی و آسیب‌های مغزی است که امکان دارد روزها یا هفته‌های بعد ظاهر شوند.

در صورت هرگونه شک به مسمومیت با قارچ، باید فرد مسموم را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل کرد تا تحت درمان‌های تخصصی قرار گیرد.

متاسفانه سم قارچ‌ها، در اغلب موارد پادزهر نداشته و تنها باید از ورود آن به بدن جلوگیری کرد.

مصرف و حتی لمس قارچ‌های سمی کوهپایه‌ای یا کوهستانی ممکن است مسمومیت ایجاد کند، از این رو شناخت قارچ‌های سمی و سالم در ظاهر بسیار دشوار است.

گفتنی است، مسمومیت‌های ناشی از مصرف قارچ‌های سمی، بیشتر در استان‌های غربی کشور به ویژه استان کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان، آذربایجان غربی، زنجان، چهار محل و بختیاری و قزوین گزارش شده است.

درباره ی محمد رضا شکاری

همچنین ببینید

پزشکیان نايب رییس مجلس باقي ماند

مسعود پزشکیان به عنوان نائب رییس اول و علی مطهری به عنوان نائب رئیس دوم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *