التین وب
خانه / اجتماعی / آمار طلاق در ازدواج‌های تجملاتی ۴۷ درصد بیشتر است

آمار طلاق در ازدواج‌های تجملاتی ۴۷ درصد بیشتر است

معاون فرهنگی ورزش و جوانان آذربایجان شرقی گفت: آمارها نشان می‌دهد در ازدواج‌های تجملاتی درصد طلاق ۴۷ درصد بیشتر از سایر ازدواج‌ها است.

امیر تقی‌زاده در نشست خبری اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی به مناسب هفته جوان اظهار داشت: برابر مصوبه اداره کل ورزش و جوانان برای هر روز از هفته جوان یک عنوان انتخاب و برنامه‌های ویژه‌ای  نیز طرح‌ریزی‌ شده است. در روز جمعه  نیز که “جوان ایرانی، سلامت، ورزش و نشاط اجتماعی” نام‌گذاری شده است، ورزش‌های همگانی در تمام شهرستان‌ها برگزار می‌شود.

وی افزود: هر سال در قالب جشنواره حضرت علی‌اکبر (ع) از جوانان برتر استان در عرصه‌های مختلف تجلیل می‌شود. در این راستا دستگاه‌های متولی ملزم به انتخاب جوانان برتر در حوزه‌های خود بودند، ضمن اینکه سایتی تعبیه شد تا جوانانی که با دستگاه‌های مختلف ارتباط نداشتند، با ارگان‌ها ارتباط پیدا کرده و فرصت برابر برای جوانان فراهم شود. امسال در حوزه‌های علمی، پژوهشی، اختراعات، ورزشی، قرآنی و معلم جوان برتر و… نیز انتخاب شده و از رتبه‌های برتر کنکور در استان نیز تجلیل می‌شود.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به موفقیت‌های استان آذربایجان شرقی در حوزه جوانان ادامه داد: با افتخار می‌گوییم که استان آذربایجان شرقی برای ۴ سال متوالی رتبه برتر در رابطه با امور جوانان را کسب می‌کند. در سال ۹۶ با امتیاز ۸۲ از ۱۰۰ عنوان استان برتر را کسب کرده‌ایم که ماحصل همدلی، هماهنگی و تلاش همکاران در دستگاه‌های مختلف است. برخی فعالیت‌ها در تبریز و آذربایجان شرقی انجام می‌شود که برای نخستین بار در کشور صورت می‌پذیرد.

وی گفت: برای نخستین بار در کشور، پرتال جامع اوقات فراغت تدارک دیده شده است تا خانواده‌ها با مراجعه به این سامانه، نزدیک‌ترین پایگاه اوقات فراغت را مشاهده و از آن استفاده کنند. در سال ۹۵ دیدیم بیشتر فعالیت‌های اوقات فراغت به صورت تئوری است به همین دلیل در سال ۹۶ فعالیت‌های مهارتی را هم اضافه کردیم. در این پرتال ۳۴۰ هزار نفر با کد ملی ثبت‌نام کرده بودند اما بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از این برنامه‌ها استفاده کردند.

تقی‌زاده در رابطه با فعالیت های مرتبط با موضوع کودک همسری گفت: یکی از دغدغه‌های ما بحث کودک همسری بود که متاسفانه بعد از خراسان رضوی رتبه دوم را در کشور داشتیم. به همین دلیل ۱۵۱ کارگاه آموزشی برای ۹ هزار و ۸۵۴ نفر برگزار کردیم تا ازدواج به صورت آگاهانه صورت بگیرد. یکی از برنامه ها برای هفته جوان، برگزاری ۳ کارگاه مرتبط با ازدواج تا پایان اردیبهشت است.

وی ادامه داد: انجمن مشورت جوانان روستایی به عنوان اتحادیه صنفی برای این جوانان به عنوان رابط اداره کل ورزش و جوانان و دهداری‌ها تشکیل شده و به دنبال اجرای برنامه‌های مناسب است. این تشکل‌ها در تصمیم‌گیری‌های مرتبط هم تأثیرگذار هستند.

معاون فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان افزود: در بحث راهیان نور ۳ اردو به صورت مشارکتی و اختصاصی برگزار کردیم. در حوزه سلامت سال گذشته برای کاهش سوانح جاده‌ای برنامه‌ریزی‌هایی داشتیم که در هفته جوان نیز ۲ برنامه برای این موضوع تدارک دیده شده است. همچنین در مبادی ورودی شهر تبریز هم با حضور تعدادی از سازمان‌های مردم‌نهاد از رانندگان قانون‌مند تقدیر می‌شود. در داخل شهر تبریز هم گواهینامه رانندگان و موتورسیکلت‌سواران خطرساز از طرف پلیس راهور ضبط شده و آنها پس از برگزاری دوره‌های ویژه مجدداً گواهینامه خود را دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره جوان برتر در شهرستان تبریز خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تبریز کلانشهر است و معمولاً حق آن زیر سایه ادارات کل ضایع می‌شود، امسال جشنواره جوانان تبریز را برگزار می‌کنیم. امسال برای جوانان عزیز کارتی صادر می‌شود که هر شخص با در دست داشتن آن می‌تواند از خدمات مراکز سلامت استفاده و از حمایت‌های آن بهره‌مند شود. طرح‌هایی در مورد کاهش رفتارهای پرخطر، آموزش‌های قبل از ازدواج، برنامه‌های تحرک جسمی برای دختران جوان نیز از جمله دیگر برنامه‌های مرتبط در حوزه جوانان است.

تقی‌زاده در مورد فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد در آذربایجان شرقی گفت: در سال ۹۶ رکورد کشوری از نظر ثبت و صدور مجوز سازمان‌های مردم‌نهاد را به خود اختصاص دادیم. از سال ۹۱ تا ۹۶، در استان ۷۳ مجوز برای سمن‌ها صادر شده بود اما در شش ماهه دوم ۹۶، تعداد ۵۳ مجوز صادرشده است. ما سمن‌هایی داریم که بیش از ۱۱ هزار عضو دارد و در سطح کشوری فعالیت می‌کند. در بخش مشارکت‌های اجتماعی علاوه بر صدور مجوز سمن‌ها، از آنها حمایت می‌شود تا بتوانند در ادامه تأثیرگذار باشند. در سال گذشته ۲۷ کارگاه آموزشی و ۵ طرح گزارش‌نویسی با اعتباری بالغ‌بر ۲۳۲ میلیون تومان برای سمن‌ها برگزار شده است. این سازمان‌های مردم‌نهاد ۵۷ برنامه نیز در هفته جوان برگزار می‌کنند.

معاون فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان افزود: از ابتدا تا انتهای اردیبهشت‌ماه برنامه‌های ویژه‌ای به مناسبت هفته جوان برگزار می‌شود که امسال نخستین برنامه تجلیل از سربازان جوان و نمونه بود که دوم اردیبهشت‌ماه از ۴۰ جوان برتر تجلیل شد و یکی از آنها در مرحله استانی نیز حضور دارد. از ۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت‌ماه نیز به مناسبت رویداد تبریز ۲۰۱۸ میزبان سازمان‌های مردم‌نهاد گردشگری هستیم که برای آنها کلاس‌های آموزشی و توانمندسازی برگزار می‌شود.

وی در مورد وام ازدواج جوانان گفت: در سال گذشته ۵۷ هزار و ۸۷۲ درخواست برای وام ازدواج دریافت شده بود که ۸۹٫۶۱ درصد از آنها پرداخت شده است.

تقی‌زاده در پایان گفت: در سال ۹۶ بعد از استان گیلان، آذربایجان شرقی پیرترین استان کشور است. همچنین آمارها نشان می‌دهد در ازدواج‌های تجملاتی درصد طلاق ۴۷ درصد بیشتر از سایر ازدواج‌ها است اما با این حال بزرگ‌ترین مشکل حوزه جوانان، اشتغال است.

درباره ی احد زینی زاده

طراح و برنامه نویس تحت وب و ویندوز
altin-web.ir

همچنین ببینید

پزشکیان نايب رییس مجلس باقي ماند

مسعود پزشکیان به عنوان نائب رییس اول و علی مطهری به عنوان نائب رئیس دوم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *